Lokata w euro – czy to dobry pomysł?

Zarabianie pieniędzy to trudna i wyczerpująca czynność. Zwłaszcza, jeśli owe środki mają same na siebie zarabiać. Pozostaje więc pytanie, co by było gdyby… środki te inwestować w obcej walucie. Odpowiedź jest prosta – można tak zrobić, aczkolwiek lokata walutowa to rozwiązanie optymalne tylko dla naprawdę dużych graczy. I co gorsza – taka inwestycja może się nie opłacić. Mimo to sprawdźmy, jak inwestować w euro, dolary czy funty.

Od czego zależy zysk?

Najważniejszą kwestią decydującą o opłacalności konkretnej lokaty walutowej jest stopa zwrotu, ale ta – jak wiadomo – zależy od wielu złożonych czynników. Pierwszym i najważniejszym jest oczywiście to, gdzie dane środki chce się lokować. Jeśli lokata ma być zakładana w Polsce, to konieczne jest:

– posiadanie odpowiedniej ilości środków w danej walucie, co oczywiście wiąże się z pewnymi ograniczeniami, ale i korzyściami.

– posiadanie rachunku walutowego, na którym przechowywane będą środki w wybranej przez inwestora walucie,

Chcąc inwestować w lokaty walutowe, nie warto wchodzić w ów interes ze złotówkami. Przedsięwzięcie takie jest nieopłacalne z kilku względów. Po pierwsze – konieczne jest poniesienie opłat z tytułu transakcji wymiany walut, co oczywiście kosztuje. Po drugie – wiąże się to z koniecznością śledzenia ruchów na rynkach, na co oczywiście nie każdy ma czas.

Korzyści i wady

Wadą lokat walutowych jest konieczność uregulowania stosownego podatku, którego wysokość to aż 19 procent. Jeśli jednak posiadamy własne środki w obcej walucie, to na tym nasze wydatki się skończą. Oczywiście mowa tu o środkach, które zostały na przykład zarobione w obcej walucie i przelane na nasze konto. Zgodnie z tym co było napisane wcześniej, konwersja złotówek na obcą walutę po prostu się nie opłaca. Mimo to lokaty walutowe mają też swoje zalety. Ze względu na pewne oprocentowanie, środki na nich zawarte nie tracą na swej wartości. W związku z tym, że są to waluty obce, można poczekać, aż kursy walut będą dla takiego inwestora korzystne. Dopiero wtedy będzie można kupić odpowiednią ilość złotówek i – tym samym – zarobić na takiej transakcji. Oznacza to, że posiadając taką formę inwestycji, nie tyle zyskujemy na jej procencie, co raczej zwiększamy opłacalność transakcji walutowych, np. w trakcie korzystnych zmian kursów złotówek względem waluty obcej.

Kilka słów podsumowania

Reasumując, walutowa lokata bankowa to idealna propozycja dla osób, które szukają ciekawych narzędzi inwestycyjnych, które przy dużych dochodach, pozwolą im uzyskać w miarę rozsądne oprocentowanie. Jest to też doskonała propozycja dla tych osób, które nie chcą pozostać przy skądinąd wciąż niepewnych złotówkach. Zwłaszcza, jeśli z biegiem czasu zaczną one słabnąć.

By Dariusz Sopyła

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

No widgets found. Go to Widget page and add the widget in Offcanvas Sidebar Widget Area.