Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania pieniędzy w przypadku niespodziewanych wydatków. Pamiętajmy jednak o tym, że jego zaciągnięcie stanowi decyzję podejmowaną na kilka dobrych miesięcy, a nawet lat. Dlatego tak ważne jest dobre przemyślenie tej decyzji. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać zaciągając kredyt?
Kredyt – oferty banków
Kredyty, to produkty bankowe, które uratowały niejedno gospodarstwo domowe, albo przedsiębiorstwo. Nie dziwi więc fakt, że rynek pożyczek i kredytów należy do dość bogatych. Dosłownie co chwilę pojawiają się nowe oferty, które mają w domyśle zaspokajać potrzeby klientów. Instytucje konkurują ze sobą w tym zakresie. Przy czym robią to nie tylko w zakresie wymagań, ale i poprzez upraszczanie procedur do minimum. W swoich ofertach banki mają bardzo często produkty takie, jak kredyt dla osób indywidualnych, a więc: kredyt ratalny, kredyt refinansowany, kredyt dla młodych czy kredyt na działkę. Banki posiadają nawet oferty specjalnie przeznaczone dla osób, które mają umowę zlecenie. Właściwie każdy znajdzie w ofercie bankowej coś dla siebie. Banki prześcigają się również w wymyślaniu haseł, które zachęcają do zaciągania u nich kredytów. Pamiętajmy jednak, że hasło ma przede wszystkim sprzedać reklamowany produkt, dlatego wystrzegajmy się pochopnego i nieprzemyślanego zaciągania kredytów.
Coraz mniej formalności
Z racji rosnącej konkurencyjności wśród banków, możemy znaleźć coraz więcej ofert, które do minimum ograniczają formalności związane z zaciągnięciem kredytu. Internet stał się kolejnym kanałem, który umożliwia nam praktycznie w całości zaciągnięcie kredytu nie ruszając się z domu. Za pośrednictwem strony internetowej wypełniamy wniosek kredytowy, całość niekiedy przeprowadzona jest za pośrednictwem internetu, innym razem kurier przywozi umowę do podpisu. Bank ogranicza też do minimum formalności i dokumenty. W tym miejscu może warto zapytać o to, czym różni się kredyt od pożyczki. Niekiedy używa się tych pojęć zamiennie, niekoniecznie słusznie. Przede wszystkim umowę pożyczki regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść określoną ilość pieniędzy na własność kredytobiorcy. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do jej spłaty w terminie. Z pożyczki takiej mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Zabezpieczenie tego rodzaju pożyczki jest ustalane indywidualnie. Może być to zarówno poręczenie, jak i weksel czy zastaw. Wiele zależy tutaj od wysokości pożyczki czy rodzaju posiadanych przez nas dochodów. Z kolei kredyt jest regulowany przez prawo bankowe, zgodnie z nim za umowę kredytu uznaje się sytuację, w której bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy określoną kwotę środków pieniężnych na czas określony w umowie. Przy czym cel ich wydania może być dowolny lub określony. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do korzystania z nich ba warunkach określonych w umowie. Wiele osób uważa, że kredyt jest pewniejszy niż pożyczka zaciągnięta w firmie pożyczkowej. Dodajmy też, że umowa kredytowa jest odpłatna. Bank zażąda wynagrodzenia najczęściej w postaci odsetek, które spłacane są wraz z ratami kapitałowymi. Zawsze powinniśmy dowiedzieć się, ile dokładnie będą wynosiły wskazane koszty, które bank policzy sobie za udzielenie pożyczki. Jeśli nie jesteśmy czegokolwiek pewni, lepiej zapytać i upewnić się, niż zapłacić więcej niż się spodziewaliśmy. Czasami zapisy w umowie mogą być dla nas niejasne i nie powinniśmy się tego wstydzić.