Kredyt hipoteczny, a mieszkaniowy

Większość osób uważa, że kredyt hipoteczny to, to samo co kredyt mieszkaniowy. Co ciekawe zachodzą pomiędzy nimi drobne różnice, ale wiele banków także ich nie rozróżnia.

Dlaczego zazwyczaj się ich nie rozróżnia, choć tak naprawdę to dwa różne pojęcia? Bo mają ze sobą wiele wspólnego. Banki nie rozróżniają ich dla wygody. Zasadniczo pojęcie kredytu hipotecznego ma szerszy zakres niż kredyt mieszkaniowy. Kredyt hipoteczny jest kredytem zabezpieczonym hipoteką, a jego przeznaczenie może być różne, natomiast w przypadku kredytu mieszkaniowego mamy na myśli zakup mieszkania, który również jest zabezpieczony hipoteką.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej kredytowi hipotecznemu, jest to zobowiązanie hipoteczne zaciągane na sfinansowanie zakupu nieruchomości. Pośród innych kredytów charakteryzuje go to, że zabezpieczony jest nieruchomością, która to zakupiona została za pieniądze z kredytu. Jeśli będziemy niewypłacalni, to bank sprzeda nasze mieszkanie i spłaci w ten sposób zaległości. Do momentu spłacenia kredytu w księdze wieczystej to bank figuruje jako właściciel, po spłacie oczywiście nieruchomość przechodzi na nas. Dlatego w razie ociągania się ze spłatą może dojść do przejęcia nieruchomości przez bank. Z drugiej strony, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, to jest nim każdy kredyt, w którym dochodzi do ustanowienia hipoteki na nieruchomość, a środki mogą być przeznaczone na coś innego niż zakup nieruchomości. Jak widać wspólny jest zawsze zastaw pod hipotekę. W takim razie w przypadku kredytu mieszkaniowego inne zakupy nie wchodzą w grę.

W przypadku zakupu mieszkania zawsze jest on hipoteczny, banki nie udzielają innego rodzaju kredytu. Byłoby to dla banku zbyt duże ryzyko, wziąwszy pod uwagę kwotę zobowiązania oraz jej czas, zazwyczaj jest to 20-30 lat. Jeśli kupujemy mieszkanie w rynku pierwotnym i jest ono jeszcze budowane, to początkowo kredyt jest albo ubezpieczony dodatkowo, albo obarczony wyższą marżą, aż mieszkanie lub nieruchomość zostaną wybudowane. Gdy już spłacimy kredyt, udajemy się do wydziału wieczystoksięgowego Sądu Rejonowego i dokonujemy wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej.

Jak widać opisywane kredyty są dość zbieżne, zarówno w przypadku jednego, jak i drugiego wymagany jest wkład własny, również oprocentowanie jest podobne, oczywiście wiele zależy od oferty banku. Podobnie też wylicza się zdolność kredytową. Również w procesie przyznawania wspomnianych kredytów jest szacowana wartość nieruchomości przez rzeczoznawcę. Szukając odpowiedniego dla nas kredytu hipotecznego, koniecznie sprawdźmy oprocentowanie, prowizję oraz wysokość wkładu własnego. Przypomnijmy, na co możemy przeznaczyć kredyt hipoteczny? Np. na zakup działki, remont mieszkania lub domu, a nawet finansowanie innego kredytu hipotecznego. W grę wchodzi również zakup działki rolnej albo inwestycja w lokal pod wynajem. Kredyt mieszkaniowy zaś możemy przeznaczyć na zakup domu, mieszkania, garażu lub budowę domu jednorodzinnego. Sam kredyt hipoteczny możemy podzielić na kilka rodzajów. Między innymi pożyczkę hipoteczną, która jest zobowiązaniem o dowolnym przeznaczeniu środków zabezpieczanych hipoteką. Kredyt budowlano-hipoteczny, który przeznaczamy na budowę domu albo zakup działki pod budowę domu. Kredyt refinansowany, przeznaczony dla kredytobiorców, którzy mają kredyt hipoteczny i chcą skonsolidować kredyty, chcąc w ten sposób obniżyć koszty, innymi słowy zaciąga się kredyt po to, by spłacić inny. Choć w tym celu zaciąga się raczej kredyt konsolidacyjny, pozwalający na połączenie kilku zobowiązań w jedno.

By Dariusz Sopyła

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

No widgets found. Go to Widget page and add the widget in Offcanvas Sidebar Widget Area.