Jakie znaczenie ma kredyt gotówkowy dla gospodarstwa domowego?

Zadłużenie w gospodarstwie domowym nie jest w każdych warunkach groźne, a wręcz bywa pożądane, szczególnie w nieprzewidzianych sytuacjach. Kredyt gotówkowy (konsumpcyjny) to klasyczna forma zobowiązania w kraju, dość dobrze spłacana w bankach detalicznych i firmach pożyczkowych. W artykule podyskutujemy o profesjonalnym zastosowaniu pożyczek gotówkowych, a także o ich potencjale w średnio zarabiających gospodarstwach domowych.

Kredyt gotówkowy – czym konkretnie jest?

Pożyczka gotówkowa tak naprawdę, a nie typowy kredyt to zobowiązanie przeznaczone na konsumpcję. W praktyce jednak dodatkowe pieniądze pochodzące z banku detalicznego lub firmy pożyczkowej możesz przeznaczyć na dowolne potrzeby. Kredyt gotówkowy to umowna nazwa pożyczki gotówkowej. Umowa o kredyt jest nieco bardziej zaawansowana, wymaga monitorowania wydatków przez kredytobiorcę. W klasycznej pożyczce krótkoterminowej taka sytuacja nie występuje. Dochodzi do tego brak ubezpieczenia, czy zabezpieczeń majątkowych, jeżeli dłużnik charakteryzuje się pozytywną zdolnością kredytową. Standardowo kredyt gotówkowy udziela się na kwoty od 100 do nawet 200 000 złotych, chociaż im większa kwota, tym mniejsza opłacalność tej formy zadłużenia. Lepiej w takim przypadku przenieść się do obszaru kredytów długoterminowych, chociażby hipotecznych. Maksymalne oprocentowanie kredytów gotówkowych odnosi się do oprocentowania nominalnego, a także do kosztów pozaodsetkowych (prowizji, opłat za przelewy, ubezpieczenia). Akurat ubezpieczenie w umowach o kredyt gotówkowy jest opcjonalne, jednak standardowo wymuszane przez doradców. Czasami, żeby zaciągnąć kredyt gotówkowy potrzebujesz założenia konta, standardowo płatnego w banku detalicznym. Jeżeli oferta ci odpowiada nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć usługi finansowe w jednej instytucji. To z reguły bardzo bezpieczna opcja.

Kredyt gotówkowy w gospodarstwie domowym – znaczenie

Pożyczka gotówkowa umożliwia przetrwanie trudniejszych okresów, a także sfinansowanie dodatkowych inwestycji, np. w sprzęt AGD/RTV, elektronikę, remont, czy specjalistyczne leczenie. Zamiast generowania dużych oszczędności kredyt gotówkowy zapewnia niską ratę miesięczną. Spłata niskiej raty nie zaburza zazwyczaj funkcjonowania gospodarstwa domowego, co pozwala szybko wyjść ze zobowiązania i zaciągnąć kolejne. Im więcej kredytów gotówkowych zaciągasz i terminowo spłacasz, tym lepsza sytuacja we współpracy z bankami i firmami pożyczkowymi. Czy uważasz kredyt gotówkowy za pozytywne udoskonalenie budżetu domowego?

By Dariusz Sopyła

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

No widgets found. Go to Widget page and add the widget in Offcanvas Sidebar Widget Area.