W naszym życiu pojawia się sytuacje w których musimy skorzystać z pomocy banku i zaciągnąć kredyt. Osoby które zaciągają zobowiązanie po raz pierwszy często nie wiedzą na jaki kredyt powinny się zdecydować, na co zwrócić uwagę i co warto wiedzieć. Musimy pamiętać, że cechy kredytu różnią się od siebie w zależności od rodzaju wybranego zobowiązania, a także tego na co chcemy zaciągnąć kredyt. Dlatego też powinniśmy poznać różnice między ofertami i mieć świadomość, które z nich odpowiada naszym wymaganiom.
Potrzebując pieniędzy pierwsze kroki w celu ich zdobycia kierowane są do banku. Zanim jednak wybierzemy odpowiednią ofertę, zastanówmy się, jaki rodzaj kredytu będzie dla nas odpowiedni, zależy to od tego na coc chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze. Powinniśmy zatem określić swoje potrzeby oraz możliwości finansowe, wówczas wybór zadłużenia stanie się dużo łatwiejszy. Warto też zapoznać się z rodzajami kredytów aby wiedzieć jakie mamy możliwości.
Czym cechuje się kredyt dostępny w banku?
Kredyt bankowy to inaczej kwota pieniędzy przeznaczona przez bank na konkretny cel, a także czas w którym zobowiązujemy się wykorzystać pieniądze zgodnie z przeznaczeniem i zwrócić gotówkę wraz z wszystkimi opłatami zgodnie z harmonogramem spłaty. Umowa kredytu zostaje zawarta pisemnie między bankiem a kredytobiorcom.
Zawierając taką umowę, możemy oczekiwać od banku dostępu do pieniędzy, zgodnego z celem zadłużenia. Zobowiązujemy się tym samym do spłaty kredytu, wraz z odsetkami oraz opłatami towarzyszącymi, zgodnie z terminem zawartym w harmonogramem spłaty. Pamiętajmy, również że cechy charakterystyczne kredytu będą różniły się w zależności od rodzaju wybranego kredytu. Dlatego też warto poznać różnice między ofertami i mieć świadomość, które z nich odpowiadają twoim wymaganiom.
Rodzaje kredytów dostępnych w bankach
Oferty kredytów finansowych w bankach cieszą się ogromnym powodzeniem, gwarantując tym samym napływ nowych klientów, oraz utrzymaniem klientów, którzy ponownie sięgają po zobowiązanie. Kredyty możemy podzielić m.in. ze względu na okres kredytowania, czyli kredyt długoterminowy, gdzie spłata trwa powyżej 3 lat, średnioterminowy, spłata od 1 do 3 lat oraz krótkoterminowy spłata do 12 miesięcy.
Trafniejszym rozróżnieniem ofert banków jest wskazanie celu konkretnego zadłużenia. Pod tym względem możemy wyróżnić kilka kategorii ofert, które mogą okazać się dla nas pomocne w wyborze odpowiedniej oferty. Do najważniejszych rodzajów kredytów należą:
t
- Kredyt hipoteczny – jest to kredyt celowy, który umożliwia kupno mieszkania, domu, ziemi czy lokalu użytkowego. Kredyt hipoteczny wyróżnia się przede wszystkim wysoką kwotą zadłużenia za które możemy sfinalizować kupno mieszkania, a także bardzo długim terminie spłaty. Zabezpieczeniem kredytu w tym przypadku jak sama nazwa wskazuje jest hipoteka.
t
- Kredyt gotówkowy – jest to kredyt na dowolny cel, możemy go zaliczyć do grupy kredytów konsumpcyjnych. Decydując się na skorzystanie z tego zobowiązania, możemy wydać pieniądze zgodnie z własnymi potrzebami, bez informowania o tym banku. Okres spłaty wynosi tu od kilku miesięcy do nawet 10 lat.
t
- Kredyt na samochód – jest kredyt celowy, który umożliwia jak sam nazwa wskazuje kupno nowego lub używanego pojazdu. Kredyt ten należy do grupy kredytów konsumpcyjnych
t
- Kredyt konsolidacyjny – jest to kredyt celowy, dzięki któremu możemy połączyć kilka małych kredytów w jeden większy z mniejszą korzystniejszą dla nas ratą. Kredyt konsolidacyjny należy do kredytów długoterminowych.