Jak zdecydować się na kredyt?

W jakich sytuacjach powinniśmy sobie powiedzieć, że oto przyszedł czas na wzięcie kredytu? Nie zawsze bowiem, kiedy tak mówimy, realnie się na ten kredyt decydujemy. Nieraz natomiast mimo że powinniśmy to, z różnych powodów, zrobić, próbujemy odwlekać ten moment tak długo, jak tylko się da. Kiedy zatem i w jaki sposób zdecydować się na kredyt, żeby to było dla nas jak najbardziej opłacalne i żebyśmy potem czuli się usatysfakcjonowani decyzją, którą podjęliśmy?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że sytuacji takich może być wiele i mogą być różnorodne, w zależności od tego, czym na co dzień się zajmujemy, ile zarabiamy i jakie są nasze potrzeby. Na kredyt najlepiej nie decydować się zbyt pochopnie. Powinniśmy go wziąć wtedy, kiedy jesteśmy przekonani o tym, że na danym produkcie szczególnie nam zależy, że rzeczywiście albo nie możemy się bez niego obyć na co dzień, albo nam na nim po prostu zależy. Pobudki mogą być różne – istotne jest, aby być przekonanym o tym, że rzecz jest dla nas naprawdę ważna. Druga kwestia wiąże się z faktem, żeby przemyśleć dobrze podjętą przez nas decyzję, zwłaszcza wtedy, kiedy wzięty przez nas kredyt ma mieć charakter długoterminowy. Oczywiście nie chodzi o to, żeby myśleć przez kilka miesięcy (chociaż jeśli to sprawa rzędu kilkuset tysięcy złotych, wówczas i taki termin nie jest zły), ale żeby spróbować znaleźć jak najbardziej optymalne wyjście z sytuacji. Decyzję podjąć stosunkowo łatwo, chodzi jednak o to, żeby mieć pewność, że jest ona w stu procentach właściwa. Że jest tą najlepszą z możliwych.

O kredyt gotówkowy jest łatwo w chwili, kiedy się pracuje i ma podpisaną umowę o pracę. Wówczas, zwłaszcza jeżeli umowa ma charakter na czas nieokreślony, kredyt powinno się dostać w niedługim czasie. Tutaj znów pytanie dotyczy jednak tego, jak wysoki ma on być. Im wyższy kredyt bowiem, tym dłużej trwa proces jego przyznawania. Jednak sytuacja też zależy tak naprawdę przede wszystkim od banku. Pod tym kątem też warto decydować się na taką lub inną instytucję finansową, ponieważ jedne przyznają kredyty znacznie szybciej, na inne natomiast trzeba nieco dłużej czekać. Ważne jednak przede wszystkim, aby decydując się na konkretny kredyt, być przekonanym o słuszności swojego wyboru.

By Dariusz Sopyła

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

No widgets found. Go to Widget page and add the widget in Offcanvas Sidebar Widget Area.