Dla kogo przeznaczone są kredyty konsolidacyjne?

Duże zainteresowanie kredytami konsolidacyjnymi polega na tym, że dają one kredytobiorcom możliwość podpisania nowej umowy kredytowej z nową instytucją. Na tym etapie pojawia się wiele pytań: czy opłaca się brać taki kredyt? Dla kogo jest on przeznaczony? Czy rzeczywiście łatwiej go spłacić?

Zasada działania

Taki rodzaj dofinansowania polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno większe. Nowy bank przejmuje na siebie zobowiązania klienta i spłaca je po podpisaniu umowy, już na nowych zasadach. Kredyty konsolidacyjne można zaciągnąć w tym samym banku, w którym już wzięto pożyczkę. Jednak bardzo często klienci decydują się na dołączenie do zupełnie nowej instytucji, szczególnie po zasięgnięciu opinii innych kredytobiorców lub po przestudiowaniu rankingów kredytów.

Kto może zaciągnąć takie zobowiązanie?

Najprościej rzecz ujmując, kredyt konsolidacyjny dedykowany jest tym, którzy zaciągnęli wiele zobowiązań. Takim osobom najwięcej trudności sprawia spłata takich rat, gdzie każda z nich ma inny termin i wysokość zapłaty lub gdy duże kwoty pokrywają się ze sobą. Stąd tak łatwo o pomyłkę czy opóźnienie w płatności, co może się wiązać z tym, że kredytodawca zacznie naliczać karne odsetki. Konsolidacja daje także możliwość połączenia spłacanych rat za różnego rodzaju sprzęt. Połączenie wszystkich zobowiązań sprawia, że zamiast ciągłego pilnowania terminów i kwot, spłaca się sumę wszystkich pożyczek w jednym czasie.

Z takich kredytów korzystają także osoby mające problem ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Kilka pożyczek tworzy w skali miesiąca dużą kwotę, przez co kredytobiorcy mogą mieć przez to problem z płynnością finansową a co za tym idzie terminowością spłat. Połączenie kredytów daje możliwość renegocjacji warunków kredytu, w tym także można zmniejszyć miesięczną ratę na taką, która może zostać bezproblemowo zapłacona.

Czy to się opłaca?

Przed podjęciem decyzji o konsolidacji należy się zastanowić, czy jest ona niezbędna. Osoby, które bez problemu radzą sobie ze spłatą kilku pożyczek i pilnują ich terminów, nie muszą niepotrzebnie ryzykować. Taki rodzaj dofinansowania jest przeznaczony tym, którzy gubią się w rachunkach lub nie spłacają kredytów w terminie. Jednak decyzja co do przyznania kredytu konsolidacyjnego leży po stronie banku, ponieważ on też podejmuje ryzyko związania się umową z osobą o niepewnym stanie finansów.

By Dariusz Sopyła

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

No widgets found. Go to Widget page and add the widget in Offcanvas Sidebar Widget Area.