Co musimy wiedzieć o kredytach hipotecznych?

Kredyt hipoteczny jest specyficznym rodzajem zobowiązania, które zaciągamy na remont albo zakup domu bądź mieszkania. Jak sama nazwa zobowiązania wskazuje, główną cechą takiego kredytu jest hipoteka. Stanowi ona zabezpieczenie dla banku, który ma prawo przejąć obciążoną nieruchomość, jeśli kredytobiorca przestaje spłacać raty zaciągniętego zobowiązania. Obciążenie to zostaje z mieszkania zdjęte dopiero w momencie, gdy całkowicie spłacimy nasz kredyt.

Kredyt hipoteczny zaciągany jest zazwyczaj na dość wysokie sumy i na długi czas, dlatego ryzyko z nim związane jest znaczące. Warunki i wymagania, które stawiają przed nami banki są zatem równie wysokie. Aby móc zaciągnąć taki kredyt, musimy spełnić takie warunki jak:

– posiadanie wkładu własnego (wkład własny to dziś konieczność; minimalna jego wysokość wynosi dziś 10 procent wartości nieruchomości, chociaż liczba banków, które udzielają kredytów przy tak niskich własnych oszczędnościach jest niestety znikoma a i warunki ewentualnego kredytu są w takim przypadku zazwyczaj mocno niekorzystne; optymalna wysokość naszego wkładu własnego wynosi 20 procent wartości nieruchomości; największe szanse na kredyt mamy jednak w przypadku, gdy posiadamy 30 procent (lub więcej) wartości wymarzonego mieszkania; pozostałe środki na nasze cztery kąty pożycza nam bank; nie mamy jednak dostępu do tych pieniędzy, gdyż są przekazywane bezpośrednio sprzedającemu w postaci ustalonych wcześniej transz w ściśle określonych terminach);

– odpowiednio wysoka zdolność kredytowa i korzystna historia kredytowa (w przypadku kredytów hipotecznych stałe i odpowiednio wysokie miesięczne wynagrodzenie to konieczność; analizie podlega też nasza historia kredytowa oraz nasza sytuacja rodzinna i wynikające z niej stałe comiesięczne wydatki – wszystko to po to, by oszacować naszą ewentualną wypłacalność);

-skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów (sytuacja finansowa każdego z nas jest nieco inna, dlatego wymagane przez bank dokumenty mogą się różnić; niektóre dokumenty zaś są wspólne dla każdego z nas; te dokumenty to przede wszystkim zaświadczenia mówiące o wysokości naszego miesięcznego wynagrodzenia i opisujące warunki, na podstawie których jesteśmy zatrudnieni, a także dokumenty świadczące o wartości danej nieruchomości , czy te świadczące o wysokości posiadanego przez nas wkładu własnego bądź umowy przedwstępne ze sprzedającym, w których określone są sumy i konkretne daty).

Formalności związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego mogą okazać się niemałym wyzwaniem, dlatego często dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Specjalista nie tylko pomoże sprawnie skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, lecz także wybrać tę najkorzystniejszą dla nas ofertę kredytową. Pomoc ta jest bezpłatna, dlatego nie warto długo się nad tym zastanawiać, a po prostu skorzystać z doświadczenia osób, które znają się na tym lepiej niż my.

By Dariusz Sopyła

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

No widgets found. Go to Widget page and add the widget in Offcanvas Sidebar Widget Area.