Przygotowanie kredytobiorcy do konsolidacji zadłużenia

Jakość restrukturyzacji zadłużenia zależy w dużym stopniu od profesjonalnego przygotowania kredytobiorcy. Co powinieneś zrobić, aby przejść prawidłowo przez proces konsolidacji zadłużenia konsumpcyjnego?

Kredyt konsolidacyjny to oddzielny produkt w bankowości detalicznej

Konsolidacja wymaga przeanalizowania zdolności kredytowej klienta, a to wiąże się z wystawieniem na negatywne konsekwencje ekonomiczne, jeżeli znajdujesz się na granicy zachowania pozytywnej historii spłat. Musisz rozpatrywać konsolidację jeszcze przy stabilnych finansach. Dobry pomysł to konsolidacja już przy 2-3 kredytach konsumpcyjnych.

Jak określić najlepszy rodzaj konsolidacji kredytów?

Na konsolidacji możesz zaoszczędzić w pewnych warunkach. Nie zgadzaj się w pierwszej kolejności na zawyżenie kwoty konsolidacji w stosunku do zamykanych pożyczek. Nie wykorzystuj dodatkowych funduszy na konsumpcję, ale pokryj zobowiązania. W ten sposób unikniesz naprawdę sporych prowizji. Najtańszy rodzaj konsolidacji wiąże się z zabezpieczeniem hipotecznym. Oczywiście do umowy wniesiesz jedynie nieruchomość, na której nie ciąży blokada. Jeżeli zależy ci na maksymalnie wydłużonym okresie spłaty konsolidacja hipoteczna to sensowne rozwiązanie. Przy klasycznej konsolidacji gotówkowej otrzymasz krótsze terminy spłaty i zdecydowanie mniejsze kwoty. Rodzaj konsolidacji zależy naturalnie od skali wygenerowanych problemów ekonomicznych.

Dlaczego warto wziąć pod uwagę kredyt konsolidacyjny?

- długi termin spłaty w zamian za bardzo niską ratę dopasowaną do sytuacji ekonomicznej dłużnika,

- w pewnych przypadkach wydzielona kwota na konsumpcję dla zainteresowanych,

- wysoka opłacalność w okresie niskich stóp procentowych (na razie nic nie wskazuje na zmianę polityki monetarnej).

Idealna restrukturyzacja?

Nie można powiedzieć, że kredyt konsolidacyjny jest idealny dla każdego kredytobiorcy, ale posiada potencjał błyskawicznej naprawy budżetu domowego, jeżeli w pewnym momencie przesadzisz z podpisywaniem nowych umów. W erze życia na kredyt konsolidacja daje ulgę finansową, ale pod warunkiem utrzymania pozytywnej zdolności kredytowej.

olek czwartek, 21 listopad 2019 - 1:21 pm | | Domyślne