Dopełnienie formalności przed pozyskaniem kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy to jedna z najpopularniejszych form uzupełnienia budżetu domowego w ramach wystąpienia drobnych problemów ekonomicznych. W jaki sposób kształtują się formalności przy podpisywaniu umowy o pożyczki gotówkowe i na jakie elementy kredytobiorca powinien zwrócić szczególną uwagę? W artykule poznasz najważniejsze czynniki związane szczególnie z wypełnianiem wniosku kredytowego.

Najpopularniejsze formy składania wniosków kredytowych

Na pewno schemat pozyskania kredytu gotówkowego poprawił się na przestrzeni ostatnich lat. Głównie ze względu na wdrożenie multimedialnych, automatycznych systemów oceny kredytobiorcy. Kredytobiorca, który posiada rachunek osobisty w banku komercyjnym nie musi martwić się z reguły o przedstawianie dodatkowej dokumentacji, ale po przekazaniu wniosku otrzymuje pieniądze praktycznie natychmiast. System widzi bowiem relacje zachodzące na rachunku. Można jedynie potwierdzić wiarygodność pracodawcy przy pozyskiwaniu nieco większego zadłużenia. Najpopularniejsze formy składania wniosku kredytowego to format online, przez strony banków, firm pożyczkowych, a także konsultacje telefoniczne. Przy poważniejszym zadłużeniu dalej jednak sprawdza się spotkanie z indywidualnym doradcą kredytowym, a najlepiej niezależnym pośrednikiem, który ocenia zdolność kredytową klienta krok po kroku.

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego – aktualne praktyki

Standardowe dane, które trzeba przekazać we wniosku kredytowym to pesel, miejsce aktualnego zamieszkania. Dochodzi do tego przedstawienie bieżących dochodów, nazwy pracodawcy, a także kosztów utrzymania członków rodziny. Akurat koszty utrzymania gospodarstwa domowego to temat bardzo problematyczny. Większość banków korzysta z gotowych szablonów statystycznych, pochodzących z bazy Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Jeszcze kilka lat temu zdarzały się przypadki, w których kredytobiorcy mocno zaniżali koszty utrzymania gospodarstwa domowego, aby uzyskać lepszą zdolność kredytową, punktację, a przez to większe finansowanie. Teraz do takich sytuacji dochodzi niezwykle rzadko, ponieważ to zbyt duże ryzyko, także dla kredytodawcy. Naturalnie im mniejsze oświadczenie o kosztach utrzymania gospodarstwa, tym lepiej, ale nie zawsze da się to zrobić. Wynika to tylko częściowo z regulaminu banku detalicznego. Komisja Nadzoru Finansowego ustala również pewne reguły analizy kosztów dla kredytobiorców. Z takich reguł żadnej bank detaliczny nie jest w stanie się wycofać. We wniosku kredytowym może dojść do weryfikacji stanu cywilnego, ale to raczej kategoria opcjonalna, czyli nieobowiązkowa. Zadłużenie z małżonkiem jest zazwyczaj korzystniejsze z powodu rozkładu ryzyka na dwie osoby, a nie tylko na jedną. Dla kredytodawców to ważna informacja, ponieważ pozwala kredytować potrzeby długoterminowo, bez narażania własnych interesów.

Z kim wypełnić wniosek kredytowy?

Wniosek kredytowy docelowo najlepiej wypełniać razem z wyspecjalizowanym, niezależnym pośrednikiem. To bardzo przydatna opcja, ponieważ doradca kredytowy rozumie regulaminy instytucji finansowych i jest w stanie nawet przy okazji wypełniania wniosku kredytowego zoptymalizować zdolność do spłaty zobowiązania. To bardzo ważna, a dla początkujących kredytobiorców wręcz nieoceniona pomoc. Wypełnienie wniosku kredytowego to nie wszystko. Po przesłaniu wniosku dochodzi do weryfikacji wszystkich danych, szczególnie kwestii dochodowych, wiarygodności pracodawcy. Nie warto składać kilku wniosków kredytowych jednocześnie do różnych instytucji w jednym okresie.

olek wtorek, 11 wrzesień 2018 - 11:11 am | | Domyślne
Użyte znaczniki: , , , ,