Ryzyko w instrumentach inwestycyjnych

Jeżeli zamierzasz inwestować musisz zmierzyć się z problemem ryzyka. Akurat niepewność w stosunku do osiągnięcia założonej stopy zwrotu rozróżnia inwestycje od oszczędzania. Zapamiętaj, że ryzyko występuje w każdej inwestycji. Nie warto jednak z nim mocno walczyć, ale ten fakt po prostu zaakceptować. Jak to zrobić? Niektóre techniki wyjaśnia poniższy artykuł.

Inwestycja to niestety zawsze niepewność

Nie ma można powiedzieć inwestycji bez określonego poziomu ryzyka. Tym właśnie różni się inwestowanie od oszczędzania. W oszczędzaniu niepewność całkowicie zanika. Wystarczy podać tutaj przykład standardowych lokat bankowych, aby zrozumieć przedstawiony aspekt. Jak zatem podchodzić do analizy ryzyka w finansach osobistych? Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie, jaki poziom ryzyka jesteś w stanie w ogóle zaakceptować. Co to oznacza? Jednym słowem, ile pieniędzy możesz przegrać przy jednorazowej inwestycji. Niektóre osoby boli strata stu złotych, a niektóre odczują dopiero negatywne emocje przy wartościach rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Dzięki takiemu podejściu zrozumiesz lepiej siebie, dopasujesz psychologiczne uwarunkowania do rynku. To kwestia właściwie kluczowa, przed rozpoczęciem lokowania kapitału w ryzykowne przedsięwzięcia.

Bez zlecenia obronnego nigdy nie wchodź do inwestycji

Wchodząc na giełdę walutową lub papierów wartościowych możesz ustawiać zlecenia obronne do każdej zajmowanej pozycji. Co to oznacza? Po prostu określasz realnie potencjalną stopę zwrotu i potencjalną stratę i od razu się przed nią zabezpieczasz. Stop loss to przydatne narzędzie, gwarantujące długoterminową ochronę interesów inwestora indywidualnego. Chodzi o to, że stop loss daje ci możliwość dalszej gry, a jego brak powoduje najczęściej ogromne obsunięcia kapitału. Wystarczy jedna zła decyzja, aby stracić wszystko. Kalkulowane na bieżąco ryzyko uczy cię właściwego zarządzania wielkością inwestycji, nie pozwala na błędy analityczne.

Ryzyko czasami się bardzo opłaca

Zgodnie z uwarunkowaniami ekonomicznymi, im większe ryzyko jesteś w stanie przyjąć, tym więcej potencjalnie zarobisz. Niestety istnieje też ciemna strona podejścia. Duże ryzyko prowadzi niedoświadczonych inwestorów do kompletnego bankructwa. Przy długich seriach strat należy koniecznie zrobić przerwę i ustalić nowe wartości zajmowania pozycji inwestycyjnych. Warto bowiem mieć kapitał na dalszą grę. Okazje pojawiają się zawsze. Pamiętaj o tym. Powyższe rady sprawdzają się w praktyce inwestycyjnej. Daj znać, jak ci poszło ich zastosowanie.

olek poniedziałek, 24 listopad 2014 - 09:35 am | | Domyślne
Użyte znaczniki: , ,