Kredyt dla zadłużonych?

Osobą zadłużoną jest w praktyce każdy kto posiada jakikolwiek kredyt czy pożyczkę w Banku lub firmie pożyczkowej. Jednak obecnie przyjęło się, że termin ten oznacza osoby mające problem ze spłatą swoich zobowiązań i dodatkowo z negatywną historią kredytową w BIK oraz komornikiem sądowym. Osoby już zadłużone mają mniejszy dostęp do oferty banku w zakresie kredytów gotówkowych. Inaczej jest rozpatrywana sytuacja takiej osoby, gdy do kredytu gotówkowego przystępuje z osobami pozytywnie zweryfikowanymi w BIK lub gdy zabezpieczeniem jest nieruchomość. Nawet firmy pożyczkowe nie są chętne do udzielania pożyczek osobom zadłużonym, gdyż nawet one dokonują weryfikacji w biurach informacji gospodarczej i Biurze Informacji Kredytowej.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że każda sytuacja jest inna i dotyczy indywidualnego klienta. Dlatego też ostateczna decyzja o udzieleniu pożyczki zależy od oceny zdolności i wiarygodności kredytowej klienta. Pojawiają się oferty udzielenia kredytu gotówkowego bez sprawdzenia w BIK, ale są one bądź udzielane na bardzo krótki czas bądź dotyczą niskich sum(do dziesięciu tysięcy złotych). Niestety obecnie sytuacja wygląda w ten sposób, że osoby bez zdolności kredytowej nie dostaną kredytu w banku.

Poza tym kredyty gotówkowe dla osób zadłużonych nie należą do tanich. Jest to spowodowane tym, że instytucje finansowe mają świadomość wysokiego ryzyka niespłacenia pożyczki. W tej sytuacji takie opłaty jak oprocentowanie, prowizje i inne dodatkowe opłaty są wyższe. Możliwy jest także kredyt gotówkowy dla zadłużonych pod zastaw mieszkania(bardzo ryzykowna opcja).Istnieje także opcja uzyskania pożyczki pod zastaw auta dla zadłużonych. 

Najlepszym wyjściem z sytuacji jest regularne spłacanie swoich zobowiązań. Gwarantuje nam to wtedy spokój i brak kłopotów z komornikiem czy zaciąganiem kolejnych umów. Jest to niestety związane z życiem każdego z nas, a bywają sytuacje podbramkowe, które zmuszają nas do zadłużenia. Firmy takie obiecują zmniejszenie rat, restrukturyzację zadłużenia czy nowe, niskie raty. Zazwyczaj ich działalność ogranicza się do pobrania opłaty za działania i wysłania korespondencji, czyli prośby o ugodę czy restrukturyzację. Właściwie firmy te zajmują się tylko sprzedażą nadziei.

Warto też uważać na firmy zajmujące się oddłużaniem.

olek środa, 15 lipiec 2015 - 08:49 am | | Domyślne