Jakie są zalety i wady lokaty jednodniowej?

Wśród wielu ofert na lokaty terminowe, które proponują poszczególne banki, możemy spotkać się z oferta lokaty jednodniowej. Lokata jednodniowa z definicji oznacza lokatę bankową zawieraną poprzez umowę z danym bankiem na jeden dzień. Aby założyć lokatę jednodniowa należy wydać dyspozycje jej założenia do godziny dwudziestej pierwszej danego dnia. Okres na który lokuje się dane środki wynosi z reguły nie więcej jak dwanaście godzin. Tak więc już od godziny dziewiątej rano następnego dnia środki z lokaty jednodniowej zostaną odblokowane. Lokaty jednodniowe są z reguły dobrze oprocentowane, wysokość ich oprocentowania przewyższa oprocentowanie tradycyjnych lokat terminowych. Kiedyś lokaty jednodniowe cieszyły większą popularnością , ponieważ pozwalały na unikniecie tak zwanego podatku Belki, w 2012 roku nastąpiła zmiana ordynacji podatkowej i przestały one być lokatami antybelkowymi. Nadal są one popularnym depozytem finansowym oferowanym przez cały szereg banków. Banki oferując tego rodzaju lokaty kuszą wysokim oprocentowanie i krótkim okresem, gdy nasze pieniądze pozostają w zamrożeniu. Najlepsze lokaty bankowe oprocentowanie przeniesiony tutaj artykuł na temat najlepszych ofert w sieci.

Zaletą jednodniowych lokat bankowych jest bez wątpienia zachowanie płynności finansowej. Środki pieniężne blokowane są na bardzo krótki czas. Odsetki po dwunastogodzinnym okresie trwania lokaty są dodawane do rachunku. Zyski z lokaty jednodniowej mogą dać nam wymierne korzyści, jeśli codziennie aktywnie będziemy tworzyć tego typu lokatę na naszym rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym w banku. Przy lokacie jednodniowej może się zdarzyć tak, że w ogóle nie odczujemy utrudnień związanych z funkcjonowaniem tego typu lokaty, ponieważ środki z reguły pracują na nasze zyski nocą, gdy spokojnie śpimy.

Lokaty jednodniowe posiadają również wady, a najważniejsza z nich to wymóg posiadania rachunku rozliczeniowego w danym banku, gdzie chcemy złożyć dyspozycje na lokatę jednodniową. Druga niedogodnością związana z zakładaniem lokat jednodniowych jest z reguły górna kwota tego typu lokaty ustalana przez dany bank. Kwota ta przeważnie nie może być wyższa jak dziesięć tysięcy złotych. Stanowi to niedogodność dla osoby chcącej zdeponować wyższą kwotę na jeden dzień. Ostatnia rzeczą, która stanowi niedogodność i wadę lokat jednodniowych, jest to , ze są one w większości nieodnawialne. Kiedy chcemy codziennie korzystać z korzyści jakie daje lokata jednodniowa to musimy samodzielnie zlecać taką dyspozycję naszemu bankowi. Lokata jednodniowa jest produktem dla takiego klienta, który będzie potrafił zaakceptować wady tego typu lokaty i jednocześnie cieszyć się na bieżąco z jej zalet.

olek piątek, 20 marzec 2015 - 09:30 am | | Domyślne